بیماری مقاربت جنسی

بیماری هایی كه از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند چه هستند؟
بیمارى هایى كه از طریق مقاربت جنسى منتقل مى شوند (كه به اختصار به آنها STDs می گویند) امراضى هستند كه از طریق تماس فیزیكى مقاربت جنسی به بدن منتقل مى شوند. این امراض از طریق ویروس، باكتری و یا پارازیت رخ مى دهند.

ارایه درگاه پرداخت ePayBank.ir برای اشخاص حقیقی و حقوقی سالم و فعالین اقتصادی کشور

تبلیغات تجهیزات پزشکی و درمانی را میتوانید در mycityad.ir درج آگهی رایگان کنید.
این بیماری ها همچنین به نام «عفونت هایی كه از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند (» STIs) و یا به اسم قدیمی شان «بیماری های مقاربتی (» VD) شناخته می شوند. حداقل 25 نوع امراضی وجود دارد كه از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند. آنچه وجه اشتراك این امراض است این است كه همه از طریق تماس جنسی، منجمله واژن، مقعد و دهان منتقل می شوند. امراضی كه در این جزوه از آنها نام برده شده به هیچوجه لیست كاملی نیستند، بلكه صرفا رایج ترین این امراض هستند. .
چگونه می توانید دریابید كه مبتلا به این امراض هستید؟
هر كس كه از نظر جنسی فعال است در معرض خطر مبتلا شدن به این دسته از بیماری ها قرار دارد. برخی از این نوع بیماری ها عوارضی دارند، مانند مایعاتی كه از طریق اندام تناسلی ترشح می شوند، درد هنگام ادرار و یا تورم و بادكردن اندام تناسلی. بسیاری از این بیماری ها، مانند كلامیدیا (Chlamydia) اغلب موارد بدون عوارض هستند. از اینرو مناسب است كه یك معاینه جنسی برای تشخیص این بیماری ها داشته باشید اگر كه فكر می كنید ممكن است در معرض ابتلاء به آنها قرار گرفته باشید. برخی اوقات مدت زیادی طول می كشد قبل از اینكه این بیماری ها عوارض خود را نشان بدهند و طی چنین دوره ای ممكن است شما عفونت خود را به دیگران منتقل كنید. از اینرو لازم است كه شما برای این بیماری ها معاینه شده و آزمایش شوید. اگر شما با كسی رابطه دارید و تشخیص داده شده كه به این بیماری ها مبتلا هستید این به این معنا نیست كه همزی شما لزوما فاسق است. عوارض این بیماری ها اغلب ماها بعد از سرایت بروز می كنند .
چگونه می توانید از ابتلاء به این بیماری ها ممانعت كنید؟
شما می توانید خطر مبتلاء شدن به این بیماری ها را كم كنید اگر كه هنگام مقاربت جنسی از كاپوت و وسایل مشابه استفاده كنید و خود و همزی تان برای این گونه بیماری ها معاینه شوید. هر چه با افراد بیشتری مقاربت جنسی داشته باشید ریسك مبتلاء شدن به بیماری ها بیشتر خواهد شد. روش های دیگر تقلیل خطر ابتلاء به این بیماری ها استفاده از كاپوت و وسایل مشابه در هنگام تماس جنسی دهنی، تمیز كردن وسایل تحریك جنسی بعد از استفاده، شستن دست های خود بعد از آمیزش جنسی، و بهبود روش های تمیزكردن اندام تناسلی هستند .
چرا مهم است بدانید كه آیا به این بیماری ها مبتلاء هستید؟
بسیاری از بیماری های مقاربتی بسیار عفونی هستند و می توانید تاثیرات درازمدت منجمله عقیم شدن بجا بگذارند. بسیاری از این بیماری ها از طریق فرد مبتلاء به طرف دیگر او در یك رابطه جنسی منتقل می شوند و برخی ار آنها از طریق مادر به نوزاد متولد نشده او می توانند منتقل شوند. بیمارهای آمیزشی حتی امكان انتقال «ویروس نقص ایمنى انسان (» HIV) را تسریع می كنند .
یك راهنمایی درباره بیماری هایی كه از طریق مقاربت جنسی منتقل می شوند
واژینوسیس میكروبی (Bacterial Vaginosis – BV) به معنای دقیق كلمه یك بیماری آمیزشی نیست زیرا كه از طریق مقاربت جنسی منتقل نمی شود. ولی این بیماری از طریق رابطه جنسی تشدید می شود و اغلب موارد در زنانی كه از نظر جنسی فعال هستند پیدا می شود تا در زنانی كه هیچوقت مقاربت جنسی نداشتند. عامل این بیماری به هم خوردن توازن در وضعیت یك باكتری عادی و امن است كه در واژن زن وجود دارد و هر چند كه نسبتا بی خطر است و توجه به خود جلب نمی كند ولی برخی اوقات ممكن اسـت به ترشح بیش از حد مایعی منجر شود كه بوی نامطبوع ماهی گندیده می دهد. هر چند كه توضیح روشنی برای وقوع این بیماری وجود ندارد ولی این توضیح مطرح شده كه تركیب بازی منی مرد ممكن است یك عامل باشد زیرا كه می تواند محیط اسیدی باكترهای واژن را عوض كند. یك عامل دیگر می تواند استفاده از كویل بعنوان یك وسیله پیشگیری توسط زنان باشد. یك زن نمی تواند واژینوسیس میكروبی را به یك مرد منتقل كند ولی ضروری است كه او مورد درمان قرار گیرد چه اینكه این بیماری اغلب از واژن به رحم حركت كرده و وارد لوله فالوپ شده و می تواند باعث عفونت بسیار جدی شود. درمان این بیماری از طریق مالیدن یك کرِم به واژن و استفاده از آنتی بیوتیك است .
بالانیتیس (Balanitis) اغلب بعنوان یكی از عوارض عفونیت و نه لزوما نوعی عفونت به اعتبار خود شناخته می شود. به معنای دقیق كلمه یك بیماری مقاربتی نیست بلكه بیشتر یك از عواقب فعالیت جنسی است. فقط مردان به این بیماری مبتلا می شوند و اغلب خود را بصورت تورم سر آلت تناسلی مرد نشان می دهد. این بیماری بیشتر در مردانی وجود دارد كه ختنه نشده اند. عامل این بیماری بهداشت كم، سوزش ناشی از كاپوت و یا وسایل كشنده اسپرم، استفاده از برخی وسایل آرایش معطر و شستن زیر پوست ختنه گاه می باشد. درمان آن شامل استفاده از كرِم برای تخفیف تورم و در صورت لزوم آنتی بیوتیك است . كلامیدیا (Chlamydia) رایج ترین بیماری قابل درمان مقاربتی است. این بیماری اگر كه درمان نشود می تواند باعث مشكلات جدی در مراحل بعدی زندگی شود. كلامیدیا باعث عفونت مدخل رحم (cervix) در زنان می شود. مجرای خروجی مثانه (urethra)، مقعد و چشمان در هم زن و هم مرد ممكن است از این بیماری عفونت یابند. عوارض عفونت در هر زمانی ممكن است بروز كنند. اغلب این عوارض چیزی بین یك یا سه هفته بعد از ابتلاء به بیماری رخ می دهند. البته عوارض بیماری ممكن است برای مدت مدیدی خود را نشان ندهند .
شپش ناحیه تناسلی (Crabs or Pubic Lice) انگل های كوچكی به شكل خرچنگ هستند كه در بین مو زندگی كرده و از خون تغذیه می كنند. اینها عمدتا در بین موهای ناحیه تناسلی زندگی می كنند ولی ممكن است در بین موهای زیر بغل و همینطور موهای صورت و ابروی چشم هم زیست كنند. این انگل ها می توانند بیرون از بدن هم به زندگی خود ادامه بدهند و از اینرو در لباس، ملافه های تُشك و حوله هم ممكن است پیدا شوند. شما ممكن است این نوع شپش را با خود حمل كنید و از آن مطلع نباشید. ولی دو تا سه هفته بعد از آن دچار نوعی خارش می شوید. این نوع انگل عمدتا از طریق تماس فیزیكی در حین مقاربت جنسی منتقل می شود ولی ممكن است از طریق استفاده مشترك از لباس، حوله و یا ملافه با كسی كه آن را دارد نیز منتقل شود. هیچ روش موثری برای جلوگیری از سرایت این انگل به خودتان وجود ندارد ولی شما می توانید با شستن لباس ها، حوله و ملافه تان با آب داغ از سرایت آن به دیگران جلوگیری كنید. محلول ضدعفونی ویژه ای را می توان از داروخانه خریدو به بدن مالید تا این انگل را از بین ببرد. تراشیدن موهای ناحیه تناسلی لزوما باعث از بین رفتن این انگل نمی شود . اپیدیمیتیس (Epididymitis) اشاره به تورم اپیدیمتیس، كه یك مجموعه از مجاری كه در بالای بیضه ها قرار دارند و اسپرم تولید شده را ذخیره می كنند، دارد. این وضعیت همیشه نتیجه بیمارهای مقاربتی نیست. ولی اگر چنین باشد، اغلب ناشی از وجود كلامیدیا و یا گانوریا (Gonorrhoea) است. عوارض این بیماری خود را بشكل تورم دردناك بیضه ها و كیسه بیضه ها (scrotum) نشان می دهند. بهترین روش جلوگیری از این بیماری استفاده از كاپوت در حین مقاربت جنسی است زیرا این بهترین روش جلوگیری از سرایت كلامیدیا و گانوریا است. اپیدیمتیس خودش به كسی سرایت نمی كند ولی عفونت های دیگری كه مسبب آن بودند قابل سرایت هستند. (در باره كلامیدیا و گانوریا به بخش های بعدی رجوع كنید). درمان این بیماری
از طریق استفاده از آنتی بیوتیك برای درمان عفونت هایی كه باعث آن بودند صورت می گیرد . تب خال ناحیه تناسلی (Genital herpes) توسط ویروسی بنام هرپیس سیمپلكس (herpes simplex) رخ می دهد. این ویروس می تواند بر دهان، ناحیه تناسلی، پوست اطراف مقعد و انگشتان اثر بگذارد. بعد از اولین شیوع تب خال، این ویروس می تواند در بین بافت های عصبی مخفی بماند، یعنی جایی كه كاملا غیر قابل تشخیص است و باعث عوارضی نمی شود. عوارض اولین عفونت معمولا بین یك تا 26 روز بعد از در معرض این بیماری قرار گرفتن رخ می دهند و برای دو تا سه هفته دوام می آورند. چه مرد و چه زن ممكن است یك یا چند نوع از عوارض این بیماری را داشته باشند كه شامل حس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد، تاول های آبدار كوچكی كه ممكن است بتركند و زخم های دردآور كوچك به جا بگذارند، برخورداری از درد هنگام ادرار اگر كه ادرار از روی زخم های باز بگذرد، كسالت شبیه ابتلاء به آنفلونزا، كمردرد، سردرد، غدد متورم و تب می باشند .
زگیل ناحیه تناسلی (Genital warts) تومورهای گوشتی كوچكی هستند كه ممكن است در هر كجا از ناحیه تناسلی مرد یا زن پدیدار شوند. این بیماری در اثر ویروسی بنام «ویروس پاپیلوما انسان (» Human Papilloma Virus – HPV) باعث می شود. زگیل ممكن است روی آلات تناسلی، و یا اندام مختلف بدن، مانند دستان رشد كند. بعد ازاینكه ویروس زگیل ناحیه تناسلی به شما منتقل شد معمولا بین یك تا سه ماه طول می كشد كه این زگیل ها بر روی اندام تناسلی شما ظاهر شوند. شما و یا همزی تان ممكن است متوجه ظاهر شدن تكه های سفید/صورتی كوچكی یا تكه های بزرگتری شبیه كلم روی ناحیه تناسلی شوید. این نوع زگیل در حوالی ناحیه خارجی واژن، پنیس، پوست بیضه و مقعد ظاهر می شوند. ممكن است به تنهایی یا بصورت گروهی رشد كنند. باعث خارش می شوند ولی بدون درد هستند. اغلب بجز خارش عارضه دیگری ندارند و ممكن است به سختی قابل دیدن باشند. اگر زنی در
مدخل رحم اش زگیل داشته باشد، در آنصورت ممكن است باعث خونریزی جزیی شود و بصورت نادر ممكن است نوعی مایع رنگی از ناحیه واژن ترشح شود .
گانوریا (Gonorrhoea) نوعی عفونت میكروبی است. معمولا از طریق تماس جنسی منتقل می شود و ممكن است باعث عفونت مدخل رحم، مجرای خروجی مثانه، مقعد و گلو شود. عوارض این بیماری ممكن است بین تا 14 1 روز بعد از ابتلاء به آن ظاهر شوند. ممكن است به این بیماری مبتلاء شد و در عین حال هیچ عارضه ای هم نداشت. در مردان احتمال تشخیص عوارض این بیماری بیش از زنان است .
عفونت های دستگاه گوارشی (Gut Infections) ممكن است در هنگام رابطه جنسی منتقل شوند. دو تا از رایج ترین این عفونت ها «اَمویی بیاسیس (» Amoebiasis) و «جیاردیاسیس (» Giardiasis) هستند. اینها عفونت های میكروبی هستند و وقتی كه به ناحیه شكم می رسند باعث اسهال و درد شدید معده می شوند. عفونت های دستگاه گوارشی بین دو نفر منتقل می شود بویژه وقتی كه یك نفر به این عفونت ها مبتلاء باشد و در رابطه جنسی تماس با مدفوع و یا مقعد صورت گیرد. استفاده از وسایلی مانند كاپوت و یا استفاده از دستكش های پلاستیكی می تواند جلوی سرایت این بیماری را بگیرد. وسایلی كه برای تحریك جنسی هستند باید بعد از استفاده شسته شوند و همینطور دستان تان اگر در تماس با مدفوع قرار گرفتند باید شسته شوند. درمان هایی كه برای مداوای اسهال وجود دارند برای درمان بسیاری از این عفونت ها كافی هستند ولی ممكن است استفاده از آنتی بیوتیك هم لازم شود .
هپاتیس (Hepatitis) باعث تورم كبد می شود. انواع مختلف هپاتیس وجود دارند. رایج ترین آنها هپاتیس B ،A و C هستند. هر كدام از این ویروس به نحو متفاوتی عمل می كنند. هپاتیس ممكن است در اثر اسفاده از الكل و یا مواد مخدره رخ دهد ولی اغلب ناشی از نوعی عفونت ویروسی است .
مولاسكوم (Molluscum) یك بیماری پوستی است كه توسط ویروس «مولاسكوم كانتاجیوسویم» رخ می دهد. این بیماری بصورت برجستگی های كوچكی بر روی پوست ظاهر می شوند و ممكن است برای یكی دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولاسكوم باعث برجستگی های مروارید شكلی به اندازه یك خال بر روی ران، كفل، اندام تناسلی و برخی اوقات صورت می شود. این بیماری از طریق تماس فیزیكی در عین مقاربت جنسی و یا تماس پوستی منتقل می شود. جلوی انتقال این بیماری را می توان با استفاده از كاپوت، اجتناب از تماس پوستی با كسی كه به این بیماری مبتلاء است و یا نداشتن رابطه جنسی با چنین فردی تا زمانی كه درمان شود، گرفت. در بیشتر موارد مولاسكوم بدون درمان رفع می شود. ولی آنها را می توان خشك كرد و یا با استفاده از مواد شیمیایی پوشاند .
یوره ثرایتیس غیر مشخص (Non-Specific Urethritis – NSU) تورم مجرای خروجی مثانه مرد است. این تورم ناشی از چند نوع عفونت مختلف است كه رایج ترین آنها كلامیدیا است. یوره ثرایتیس غیر مشخص ممكن است برای ماهها و حتی در مواردی برای سالها در یك رابطه تجربه شود. عوارض یوره ثرایتیس غیر مشخص ممكن است شامل این موارد شود: درد و یا حس سوزش هنگام دفع ادرار، ترشح یك مایه سفید/شیری از نوك آلت تناسلی مرد كه در اول صبح ممكن است بیشتر مورد تشخیص باشد، و این حس كه باید بكرات دفع ادرار كنید. اغلب ممكن است هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد ولی این به معنا نیست كه ممكن نیست این عفونت را به همزی تان منتقل نكنید .
جرب (Scabies) توسط كرم های انگلی كه به زیر پوست می روند و باعث خارش می شوند رخ می دهد. این كرم ها بسیار كوچك هستند و قابل رویت نیستند و بسیاری افراد نمی دانند كه آنها را با خود حمل می كنند. اینها باعث خارش می شوند و این وضعیت 6تا 2 هفته بعد از سرایت به مرض شروع می شود. علایم این بیماری وجود خط های قرمز در زیر پوست دست، كفل و اندام تناسلی است. رایج ترین نحوه سرایت این بیماری از طریق تماس فیزیكی در حین مقاربت جنسی است هر چند ممكن است با استفاده مشترك از حوله و یا لباسهای فرد دیگری كه به بیماری مبتلا است سرایت صورت گیرد. این نحوه سرایت البته غیر معمول است. هیچ روش موثری برای اینكه از سرایت بیماری به خود جلوگیری كنید وجود ندارد هر چند كه می توانید با شستن لباس ها و ملافه های خود در آب داغ از سرایت این بیماری به دیگران جلوگیری كنید. مایعات ضدعفونی وجود دارد كه می توانید از داروخانه بخریید و به بدن خود بمالید تا این انگل از بین برود .
سفلیس (Syphilis) یك عفونت رایج در بریتانیا نیست ولی در برخی كشورهای دیگر بیشتر رایج است. این بیماری نوعی عفونت باكتریایی است. اغلب از طریق معاشرت جنسی منتقل می شود ولی ممكن است از طریق مادری كه به آن مبتلا است به نوزاد متولد نشده اش هم سرایت یابد.علایم و عوارض سفلیس برای مرد و زن یكی است. این عوارض ممكن است به سختی قابل تشخیص باشند و از زمان مقاربت جنسی با كسی كه به این بیماری مبتلا است ممكن است تا سه ماه طول بكشد قبل از اینكه عوارض بیماری ظاهر شوند. سفلیس چندین مرحله دارد. مراحل اول و دوم آن بسیار مسری هستند .برفك (Thrush) كه به آن كندیاسیس (candiasis) هم می گویند قارچی (yeast) است كه برروی پوست زندگی می كند و رشد آن توسط باكترهای بی ضرر دیگری كه وجود دارند محدود می شود. اگر این قارچ خود را تكثیر كند می تواند باعث خارش،تورم، زخم شدگی و ترشحات در مرد و زن شود. زنان ممكن است هنگام دفع ادرار نوعی ترشح غلیظ سفید را تجربه كنند.
بسیاری از مردان ممكن است چنین ترشحی را از آلت تناسلی مرد تجربه كنند و برایش سخت باشد تا پوست ختنه گاه خود را عقب بزند. برفك هنگام مقاربت جنسی با كسی كه به آن مبتلا است سرایت می كند. ولی همینطور در صورتی كه لباسهای بسیار تنگ نایلونی یا الیافهای مصنوعی بپوشید و یا آنتی بیوتیك مصرف كنید نیز ممكن است بروز كند. برخی اوقات علت وقوع آن روشن نیست. برای جلوگیری از سرایت این بیماری استفاده از كاپوت هنگام مقاربت جنسی موثر است و تا آنجا كه به مردانمربوط می شود شستن منظم زیر پوست ختنه گاه شان نیر مفید است. معالجه برفك شامل استفاده از درمانهای ضد قارچ می شود. برفك ممكن است بویژه در زنان دوباره عود كند .
تراكومانوس واژینوسیس (Trichomonas Vaginosis) كه به اختصار به آن تریش (Trich) هم می گویند در اثر یك پارازیت كه در واژن زنان و در مجرای خروجی مثانه مردان وجود دارد رخ می دهد. اغلب عارضه ای وجود ندارد. اگر عوارض این بیماری ظاهر شوند در آنصورت در مردان به شكل درد در حین ادرار و یا انزال در طی مقاربت جنسی و در زنان بصورت زخم زدگی در طی مقاربت جنسی و دفع ادرار و تورم ناحیه بیرونی واژن بروز می كنند. سرایت این بیماری معمولا از طریق رابطه جنسی از طریق دهان، مقعد و واژن با كسی كه به آن مبتلا است رخ می دهد. معالجه این بیماری شامل استفاده از آنتی بیوتیك می شود و در صورت درمان مجددا عود نمی كند .
بررسی مایع منی – اسپرم و مسایل پیرامون آن ( از جنبه پزشكی)
بارها در آزمایشگاه دیده ام كه علت ناتوانی جنسی مردان كمبود میزان اسپرم و یا كمیت پایین مایع منی بوده است و از طرفی افزایش حجم مایع منی ( در هر بار تخلیه منی ) موجب رضایت روانی مردان می شود. اكثر مردانی كه در دیدن فیلم های غیر اخلاقی زیاده روی می كنند ، بسیار مشتاقند كه حجم منی تخلیه شده شان افزایش یابد.در چگونگی افزایش فوران منی به بیرون رازهای كشف نشده ای وجود دارد.فاكتورهای ساده ای مانند غذا می تواند در حجم ،غلظت و حتی كیفیت منی تاثیر داشته باشد.یكی از ساختارهای موفقیت در ذهن انسان زنده داشتن یك رابطه جنسی عالی است.یك فرد همیشه علاقمند است كه تصور مثبتی نسبت به دنیا ، زندگی اطرافش و احساس رضایتی از خود داشته باشد.لذا داشتن یك رابطه جنسی رضایت بخش عمیقن با دو جنبه ی اجتماعی و شخصی زندگی فرد گره خورده است.
منی وباروری:
برای یك لقاح طبیعی، وجود یك تخمك ومقدار زیادی اسپرم لازم است .
یك مرد متوسط می تواند بیشتر از صد ها میلیون اسپرم در هر روز تولید كند.
فاكتورهایی وجود دارند كه می توانند روند اسپ.رم سازی را مختل نموده و اثرات سویی داشته باشند.
فاكتورهایی نظیرسیگار، مصرف مواد مخدر، فقر غذایی ،عدم فعالیت جسمانی ،گرما و حتی پوشیدن لباس های تنگ وچسبان در اطراف ران هاافزایش حجم منی موجب افزایش درصد باروری می شود.
اگر زوجین قصد بچه دار شدن را داشته باشند، شماره ی اسپ.رم تولید شده در هر بار تخلیه كاملا”به اندازه ی كیفیت اسپرم مهم است.
چگونه می توان حجم منی را افزایش داد:
افزایش منی عمدتا”به دو چیز بستگی دارد
1 -گرفتن مكمل های غذایی
2-افزایش تحرك و فعالیت جسمانی
توسط غذاهایی معین می توان به حجم و كیفیت منی تولید شده كمك كرد.
1-روی
اولین زیر گروهی كه باید به طور منظم در رژیم غذایی در نظر گرفته شود، مقادیر كمی از این مواد معدنی است.روی نه تنها در اسپرم سازی و تولید تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) نقش دارد بلكه در سلامتی بدن نیز دخیل است.
برای به دست آوردن بهترین اثرات مثبت روی، استفاده از مواد ذیل در رژیم غذایی بسیار مفید است. از جمله نخود فرنگی ،بنشن های پخته شده(لوبیاو…) ،صدف خام ،تخم كدو، كره بادام زمینی وآجیل این غذاها شامل مقادیر زیادی روی هستند و به طور معجزه آسایی باروری را تقویت می كنند.
اگر مردی از لحاظ جنس.ی خیلی فعال است نسبت به یك مرد متوسط نیاز بیشتری به روی دارد.،زیرا میزان تخلیه منی اش بیشتر است.
6 bویتامین-2
دومین زیر گروه ویتامین6b است. این ویتامین ارتباط مستقیمی با میل جنس.ی ( لیبیدو )در هر دو جنس دارد.كمبود ویتامین6 b موجب افسردگی ،كاهش لیبیدو و بی خوابی می شود.
غذاهای غنی از6bعبارتند از صبحانه نشاسته دار (مثل گندم)، سیب زمینی پخته ،موز، جوجه ،گوشت خوك ماهی قزل، آلا ماهی تن و اسفناج
eویتامین-3
ویتامین e یكی دیگر از زیر گروه ها یی است كه با س.ك.س و باروری مرتبط بوده و تقویت كننده می باشد.بهترین منابع ویتامین e ، روغن های گیاهی ،آجیل ، جوانه گندم و ماهی می باشد.
cویتامین-4
زیر گروه بعدی ویتامین c است كه این ویتامین یكی از شگفت انگیز ترین ویتامین هاست كه در ساختار بافت های بدن شركت دارد.
دانشمندان در یافتند كه تا 50 10 بار كوانتوم ویتامین c در بیضه ها وجود دارد.میوه ها و سبزی جات بهترین منابع ویتامین c هستند.مخصوصا” مركباتی نظیر پرتقال، لیمو، گریپ فروت وكیوی بالاترین میزان ویتامین c در خود دارند.
با وجود رژیم غذایی و فعالیت مناسب هیچ چیزی بهتر از ریلكس بودن و احساس آرامش نیست.این سومین موردی است كه در داشتن رابطه جنسی بهتر نقش دارد.استرس و ناآرامی در زندگی جنس.ی فرد اثرات منفی زیادی به بار می آورد و اصولا” استرس خراب كننده ی هر چیز است.
آمینو اسید های پیشنهادی برای تقویت بیشتر منی عبارتند از:
l-lysineبا همراهl-arginine
تركیبات منی:
منی علاوه بر اسپ.رم حاوی اسید سیتریك ، آمینو اسید های آزاد، فسفریل كولین ،آنزیم ،پروستاگلاندین ،پتاسیم و روی می باشد.منی به علت مواد پروتئینی در آن در بعضی از محصولات بهداشتی وآرایشی مثل كرم ها و لوسیونها كاربرد دارد و موجب نرم كنندگی ولطافت بخشیدن به پوست می شود.
آزمایش منی مرد یا ارزیابی منی:
بیشتر برای بررسی علل مربوط به مرد در نازایی انجام می گیرد.
برای ارزیابی ابتدا باید 2الی 3 روز از تماس جنسی خود داری شود.
در حالت طبیعی آنالیز منی در این موارد صورت می گیرد:
-حجم 6تا2 میلی لیتر
-زمان ابكی شدن منی 30دقیقه
-شمارش اسپرم ها تا 25 20 میلیون در هر میلی لیتر
-درصد اسپرم با حركت به سمت جلوبیش از 50٪
8/7الی2/7 هاش. پ-(ph)
-شكل یا مرفولوژی بیش از 50٪
در صورتی كه نتایج آنالیز طبیعی باشد تقریبا” علل مربوط به مرد در نازایی رد می شود.
آیا منی خوردنی است؟
یكی از انحرافاتی كه در این دهه اخیر در رفتار جنسی جوانان پیش آمده خوردن مایع منی است.اصولا”هرچه كه از بدن انسان طی فرایندی خاص، طبیعی ویا غیر طبیعی دفع می شود غیر قابل خوردن وچندش آوراست.مانند عرق –ادرار-مدفوع- خون-ناخن –شوره –منی و….
به دلیل اینكه مواد دفع شده جزوء سموم حاصل از فعل وانفعالات بدن یا محل مناسبی برای تجمع ،رشد وتكثیر مبكروب ها می باشند.لذا بدن به طور طبیعی میلی به خوردن این مواد دفعی ندارد.
البته در بعضی از بیماری های خاص روانی وانحرافات جنسی خوردن این ضایعات غیر معمول نیست.مثل خوردن خاك در بعضی از بیماری هایی كه در اثر كمبود آهن ایجاد می شود(آنمی) ،خوردن ناخن در بعضی از افرادی كه دچار اضطراب هستند ویا خوردن منی ادرار و مدفوع در بعضی از افرادی كه دارای نوعی از انحرافات جنسی می باشند و …
بخش افزودنی به مقاله :
مایع منی از نظر شرعی نجس میباشد و پس از خارج شدن آن غسل واجب است
راه های افزایش مقدار اسپرم
بیشتر مردان چه بخاطر بچه دارشدن و چه بخاطرلذت بردن از انزال،تمایل به افزایش مقدار اسپرم خود دارند.
به نظر برخی زیاد بودن حجم مایع منی میتواند نشان دهنده سلامت جسمی باشد.صرف نظر از صحت وسقم این گفته،بدون شك افزایش حجم منی میتواند لذت ارگاسم رابیشتر و مدت آنرا طولانی تر نماید.بعلاوه افزایش تولید اسپرم در بیضه میتواند میل جنس.ی شما را هم بیشتر سازد.
راه های افزایش مایع منی:
١ -ترک سیگار:سیگار علاوه بر تمام مضراتی كه دارد،مقدار اسپرم شما را كاهش میدهد.گاهی مقدار اسپرم افراد سیگاری حدود22درصد كمتر از سایرین است.
2 -لباس زیر راحت و گشاد بپوشید:علت اینكه بیضه ها درون كیسه ای خارج از بدن قرار دارند این است كه باید دمای آنها چند درجه خنك تر از دمای بدن باشد.بهمین خاطر پوشیدن لباس زیر و شورت تنگ كه بیضه ها را به بدن شما میچسباند كار مناسبی نیست.اگر بتوانید بهتر است شبها لخت بخوابید.
٣ -تغذیه مناسب داشته باشید:بدون شك بعضی از غذاها روی تولید مایع منی اثر دارند.غذاهایی كه چربی كم و كربوئیدرات و پروتئین فراوان دارند بعلاوه سبزیجات وغلات موجب تقویت منی میشوند.ورزش به همراه تغذیه سالم، باعث تضمین سلامتی شما میشود.
-۴ پرھیز از خود ارضائی: هرچقدر تعداد دفعات انزال شما بیشتر باشد حجم و غلظت منی شما كمترخواهد شد.
-۵ اجتناب از مصرف مشروبات الکلی:الكل به علت اثر روی كبد باعث افزایش سطح هورمون استروژن(هورمون زنانه) در بدن شده و كاهش میل جنسی و مقدار مایع منی را بدنبال دارد.
-۶ تمرین حرکات ورزشی کجل:هرچند این تمرینات اثری روی مقداراسپرم ندارد،ولی به كمك آن میتوانید قدرت پرتاب منی خود را بیشتر كنید و لذت بیشتری از انزال ببرید.
٧ -ویتامین ها و مکملها ی غذایی:ماری ژوانا و بعضی داروها موجب كاهش اسپرم میشوند.
در مقابل مكمل های غذایی طبیعی هم هستند كه تولید منی را بیشتر می كنند. مانند:
كارنیتین: در گوشت قرمز و شیر وجود دارد.
آرژینین: در آجیل،كنجد،تخم مرغ و گوشت وجود دارد و تقویت كننده منی است.
ویتامین ایی و سلنیوم: این دو ماده نیز باعث افزایش تولید منی میشوند .
بخش افزودنی به مقاله : مایع منی از نظر شرعی نجس میباشد و پس از خارج شدن آن غسل واجب است
دانستنیهای لازم در مورد اسپرم و منی *
رنگ طبیعی و غیر طبیعی اسپرم ، دكتر یاور

وقتی مایع اسپرم خارج میشود بلافاصله رنگ سفید دارد ولی پس از 30 -5 دقیقه بیرنگ میشود.و این بیرنگ شدن دلیل بر مشكل دار بودن آن نیست..ارتباطی بین رنگ منی و اسپرم ها نیست ولی اگرهر رنگی به غیر از سفید و یا بیرنگ دیده شود به پزشك كلیه و مجاری ادراری باید مراجعه بشه. به این لینك هم توجه كنید شفاف بودن و بیرنگ بودن منی دلیل بر مشكل دار بودن منی نیست…همین مایع شفاف حاوی میلیونها اسپرم مردانه است كه فقط یكیشون برای بارورنمودن اسپرم كافی هست… و اصلا از روی رنگ مایع منی نمیشه قضاوت كرد كه منی مشكل دار هست یا نه…بهترین روش قضاوت دادن نمونه آزمایش به آزمایشگاه است… كه همان ملاكهائی را كه اشاره كردم را بررسی كند…حتی اگر مایع هم باشد.. باز هم اسپرم این قدرت را دارد كه تا 48 ساعت در دستگاه تناسلی زن زنده بماند .آنالیز آزمایشگاهی مایع منی ، دكتر یاور

غیر طبیعی بودن آنالیز مایع منی به سادگی احتمال كاهش باروری را مطرح میسازد. مطابق مقادیر مشخص شده سازمان بهداشت جهانی شاخص های حد اقل نرمال كیفیت مایع منی به ابن تر تیب است .

حدااقل حجم : 5.5 -1.5 سی سی
حد اقل تعداد اسپرم در واحد یك سی سی:حد اقل 20 میلیون
حركت: بیش از 50% اسپرم ها باید حركت داشته باشند
ظاهر آزمایشگاهی اسپرم ها :
باید حد اقل 30% اسپرم ها ظاهر نرمال داشته باشند
توصیه ها برای اینكه نمونه بهتری گرفته شود :
1- توصیه میشود جمع آوری اسپرم 72 -48 ساعت پس از آخرین مقاربت گرفته شود .
2-برای بدست آوردن میزان پایه ای كیفیت اسپرم بایستی 3 نمونه اسپرم گرفته شود اما اگر اختلاف 2 نمونه كمتر از20% باشد ممكن است نیازی به نمونه سوم وجود نداشته باشد
3- نمونه مایع منی از طریق استمنا, آمیزش منقطع و یا كاندوم های مخصوص بدون مایع كشنده اسپرم جمع آوری میشود .
4-نمونه باید داخل ظرف شیشه ای دهان گشاد تمیز( نیازی نیست استریل باشد) یا ظرف پلاستیكی ریخته میشود
5-مایع منی تازه بصورت لخته میباشد كه در مدت 30 -5 دقیقه بعد از انزال مایع میشود .