پروستات چیست؟

پروستات چیست؟
پروستات غده ی کوچکی است که پائینتر از مثانه قرار گرفته و قسمت ابتدایی پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به طرف خارج از بدن هدایت میکند. این غده در زیر مثانه و در محل خروج ادرار از آن و نیز در جلوی راست روده قرار دارد. پروستات طبیعی در معاینه قوام نرم دارد و فاقد توده است. این غده که اعمال مختلفی انجام میدهد از دو اند قسمت تشکیل شده که توسط یک لایه ی بافتی پوشیده شده .
پروستات چه کاری انجام میدهد؟
یکی از کارهای پروستات کمک به کنترل ادرار، با وارد کردن فشار به قسمت ابتدایی پیشابراه است. همچنین پروستات، مایعی ترشح میکند که سلولهای جنسی مرد، یا اسپرمها را فعال نگه میدارد. این مایع پیشابراه را مرطوب و لغزنده میکند. این مایع ماهیت قلیایی داشته و نیز مواد مغذیای دارد که برای فعال باقی ماندن اسپرمها، لازم است. اعمالی که پروستات انجام میدهد، نشان میدهد که اگرچه بدون پروستات، تقریبا مردان نابارور هستند اما نبود آن نیز تاثیر چندانی در زندگی فرد ندارد .
علائم بیماریهای پروستات کدامند؟
* مشکل در ادرار کردن، احساس فوریت و یا تکرر ادرار .
* خون در ادرار و یا مایعات دستگاه تناسلی .
* سوزش ادرار یا ادرار دردناک .
* مشکل در فعالیت جنسی طبیعی .
* سفتی و درد متناوب در پایین کمر، لگن یا بالای رانها .
* بند آمدن ادرار یا قطره قطره آمدن ادرار .
چه بیماریهایی پروستات را درگیر میکند؟
سه گروه بیماری پروستات را تحت تاثیر قرار میدهد :
* بزرگ شدن خوش خیم پروستات
* التهاب پروستات یا پروستاتیت
* سرطان پروستات، که یک سوم مردان را تهدید میکند .
بزرگشدن خوش خیم پروستات چیست؟
در مردان جوان، پروستات تقریبا به اندازهی یک گردو است. با افزایش سن اندازهی این غده نیز افزایش مییابد. به این افزایش اندازه، بزرگ شدن خوش خیم پروستات BPH)) گفته میشود .
از چه زمانی آغاز میشود؟
این فرایند از 30 سالگی شروع میشود و اغلب موارد بعد از 50 سالگی علائم پدیدار میشوند. بزرگ شدن پروستات که بیشتر در افراد مسن دیده میشود علائمی ایجاد میکند .
چه علائمی ایجاد میکند؟
پروستاتی که بزرگ شدهاست میتواند به قسمت خروجی مثانه و به ابتدای پیشابراه فشار وارد کند. این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن میشود. جریان ادرار آهستهشده و تکرر ادرار ایجاد میشود که به خصوص بیشتر در شبها رخ میدهد. ممکن است احتباس ادراری روی دهد. مشکلات جدیتری مانند عفونت مجاری ادراری و یا انسداد کامل پیش ابراه و آسیب به کلیه ها نیز در مواردی ممکن است ایجاد شود .
شیوع آن چقدر است؟
این بیماری بسیار شایع است. نیمیاز مردانی که بالای 50 سال دارند علائمیاز بزرگی پروستات را نشان میدهند اما 10% ان آن به مداخلات دارویی و جراحی نیاز پیدا میکنند. بزرگی پروستات با معایناتی که پزشک انجام میدهد تشخیص داده میشود .
آیا این بیماری با سرطان ارتباطی دارد؟
نه. این بیماری کاملا خوشخیم است و ارتباطی با سرطان پروستات ندارد .
التهاب پروستات چیست؟
این بیماری بیشتر در مردان جوان تا میانسال رخ میدهد. متناوباً درد ایجاد میشود و تشخیص آن به دلیل اینکه علائم، در افراد مختلف متفاوت است، مشکل است. ممکن است در هنگام ادرار کردن سوزش یا درد ایجاد شود و مثانه کاملاً خالی نشود که این علائم در بیماریهای دیگر نیز دیده میشود. تا 12 10 درصد از مردان این علائم را تجربه میکنند
سرطان پروستات چیست؟
سرطان پروستات، رشد بدخیم سلولهای پروستات است که معمولاً آهسته و در درون پروستات در طی سالها رشد میکند و در
این مدت علائم کمی ایجاد میکند. اما به مرور زمان به بیرون از پروستات گسترش م ییابد. ممکن است به بافتهای دورتر مانند
استخوانها، ریهها و کبد نیز دستاندازی کند. علائم و نشانهها به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. این بیماری شایعترین  بدخیمی منجر به مرگ، بعد از سرطان ریه است .
عوامل مستعد کننده عبارتند از :
* سن، بیش از 70% مردان مبتلا، بالای 65 سال دارند .
* رژیم غذایی
* عوامل ژنتیکی، در واقع اگر اقوام نزدیک فرد مبتلا باشند خطر ابتلا افزایش مییابد .
پیشگیری از سرطان پروستات
1_ به مردان بالای 40 سال برای غربالگری این بیماری، سالیانه آزمایش( PSA از طریق آزمایش خون) و معاینه توسط پزشک توصیه میگردد .
2 _ رعایت رژیم غذایی : بر اساس تحقیقات اخیر دیده شدهاست که مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سلنیوم، ویتامین D، سویا، چای سبز، لیکوپن (ماده موجود در گوجه فرنگی ) در پیشگیری و حتی کاهش رشد این تومور موثر بوده است .همچنین عدم مصرف بعضی غذاها مانند موادی قندی و نشاستهای و چربیها به خصوص LDL یا همان چربی مضر، جهت پیشگیری در ابتلاء این بیماری توصیه میگردد . تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حانیه ترکمان
سوزاک
گاهی بیماران از بیان بیماریهای مقاربتی خویش احساس شرمساری میکنند اما این مطلب را باید بدانند که تمامی این بیماریها براحتی قابل پیشگیری است وآموزش در این زمینه اولین قدم در پیشگیری میباشد.
سوزاک عبارت است از یک بیماری عفونی در دستگاه تناسلی که از راه آمیزشی منتقل می شود. در مردان، این عفونت در پیشابراه رخ می دهد، در زنان ( ، در پیشابراه مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون هدایت می کند) و نیز دستگاه تولید مثل، و در هر دو جنس ممکن است راست روده، گلو، مفاصل، یا چشمها نیز درگیر شوند. این عفونت در تمام سنین رخ دهد (حتی کودکان کم سن و سن سال که م ورد تجاوز قرار میگیرند). حداکثر شیوع این عفونت بین 30 20تا سالگی . است دوره کمون بیماری ( از زمان ورود میکرب تا بروز علایم) 10تا 2 . روز است
همانطور که در بالا ذکر شد این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل میشود و عامل آن گنوکوک میباشد . در مردان 7-2 روز  پس از تماس جنسی با فرد آلوده ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده و میزان دفع ادرار نیز کاهش و با سوزش میباشد. .
درصد کمیاز مردان بدون نشانه بالینی هستند .
در خانمها پس از آلودگی ، التهاب دهانه رحم به وجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه است ولی در برخی از خانمها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی وجود دارد .
در بیست درصد از موارد ، عفونت در مراحل عادات ماهانه به رحم رسیده و باعث التهاب رحم ، لوله های زهدان و برخی نواحی لگن میشود که گاهی چنین حالتی منجر به عقیم شدن و یا حاملگی خارج از رح م میشود . دختران در سنین قبل از بلوغ ممکن است در اثر تماس جنسی مستقیم با ترشحات بالغین آلوده ، دچار التهاب گنوکوکی واژن و رحم شوند . نوزادان و ندرتاً بالغین ممکن است مبتلا به عفونت کنوکوکی ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشوند ممکن است منجر به کوری گردد . در صورتیکه آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش شود منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی بندرت قلب و پرده های مغزی میشود . در صورتیکه درمان آلودگی و التهاب مفصلی به تأخیر افتد منجر به ضایعات دائمی مفصلی میشود .
التهابهای غیرگنوکوکی مجاری ادراری – تناسلی و التهاب چرکی مخاطی رحم که ممکن است با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند ، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکی همراه بوده و تشخیص بالینی سوزاک را دچار اشکال میکند . تشخیص بیماری از طریق آزمایش میکروسکوپی گسترش ترشحات دستگاه تناسلی رنگ آمیزی شده با روش گرم یا کشت این ترشحات در محیطهای اختصاصی کشت … صورت میگیرد .
حداکثر شیوع این بیماری در طبقات اقتصادی پائین جامعه وجود دارد . در حال حاضر موارد مقاوم به داروهای قدیمی افزایش یافته است و داروهای جدید تنها کاربرد درمانی دارند .
مخزن :
انسان تنها مخزن شناخته شده این عامل عفونی است .
دوره واگیری :
این زمان نزد موارد درمان نشده(در حالیکه با مراجعه سریع و به موقع چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر ، واگیری بیماری خاتمه مییابد) ممکن است برای ماهها ادامه داشته باشد .
علایم شایع زنان معمولاً علایم کمی دارند یا اصلاً علامتی ندارند. اما علایم در مردان معمولاً برجستهتر هستند .
* سوزش به هنگام ادرار
* ترشحات غلیظ به رنگ سبز ـ زرد از آلت تناسلی مردان یا مجرای
* تب خفیف و یا لرز بدون تب
* گاهی درد به هنگام مقاربت
* درد مفاصل به خصوص در ناحیه مچ دست و مچ پا
* ورم مفاصل به همراه بثورات
* ( بثورات نقاط قرمز وصورتی خصوصاً روی کف دست)
* گاهی گلو درد خفیف
علل
عفونت ناشی از باکتریهای گنوکک که در بافت نرم و مرطوب به خوبی رشد میکنند. باکتریها معمولاً از راه آمیزشی انتقال مییابند، اما در بعضی از موارد منشأ عفونت مشخص . نیست در صورت مقاربتهای غیرطبیعی، ممکن است راستروده یا دهان نیز دچار عفونت شوند .
عوامل افزایش دهنده خطر
* داشتن شرکای جنسی متعدد
* خودفروشی
* سوءاستفاده جنسی از کودکان
* عبور نوزاد از کانال زایمانی مادری که دچار عفونت . است
پیشگیری :
اولین اصل مبتنی بر رابطه جنسی سالم میباشد . پس بهتر است از بیبند و باری جنسی خودداری کنید و به ارتباط با یک نفر اکتفاء کنید .
جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری میباشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود .
اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران
مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا میگردد .
ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده اند بایستی گندزدایی شود
موارد این عفونت باید گزارش شود تا از گسترش آن جلوگیری شود. این عفونت گاهی همزمان با سیفلیس و عفونت کلامیدیایی
رخ می دهد. توجه داشته باشید که همکاری مناسب اهمیت زیادی دارد و مطمئن باشید که هویت شما نزد پزشک شما محرمانه
خواهد ماند .
عواقب مورد انتظار
با درمان معمولاً در 2 -1 هفته خوب می شود .
عوارض احتمالی
* عفونت گنوککی . چشم این عفونت می تواند باعث نابینایی در کودکان شود .
* مسمومیت ( خون سپتی سمی گنوککی )
* آرتریت ( عفونی عفونت ) مفصل
* بیماری التهابی ( لگن منظور عفونت احشای تناسلی ) در زنان
* آندوکاردیت
* در صورت عدم درمان، گاهی در مردان ناتوانی جنسی رخ می دهد .
* ناباروری در زنان

  • دیوار گناوه
  • دیوار البرز
  • دیوارالبرز
  • سایت دیوار گناوه
  • دیواراستان ایلام